Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego Gdynia 21-28.08.2021
Miejsce:
Gdynia
Wiek:
18 +
Cena:
1490 PLN
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom umiejętności potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu w rejsie załogowym po wodach morskich. Patent Jachtowego Sternika Morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 m kadłuba po wodach morskich. Pozwala więc na wynajęcie i prowadzenie praktycznie wszystkich jachtów oferowanych do samodzielnego czarteru na całym świecie.
Kadra i opieka
Wiktor Cichocki – stopień: Kapitan jachtowy
Z Wiktorem możecie spodziewać się dużej dawki szkolenia i wprowadzenia w tajniki żeglarskiego fachu. Wiktor to człowiek z zasadami, lubiący porządek w każdej dziedzinie życia. Te cechy sprawiają, że szkolenie z nim jest niezwykle bezpieczne i wartościowe. Załogi cenią Wiktora za łatwość przekazywania i dzielenia się wiedzą oraz za serdeczną atmosferę na jachcie. Mimo że za rufą zostawił już dziesiątki tysięcy mil nadal odnajduje w żeglarstwie to co ważne, nadal jest jego wielką pasją.
Wyżywienie
Uczestnicy mają do dyspozycji kuchenkę gazową z piekarnikiem, lodówkę, bieżącą wodę pitną, czajnik elektryczny, zestaw naczyń, garnków oraz wszelkich akcesoriów kuchennych. Z kasy jachtowej przygotowują posiłki. Jest też możliwość skorzystania z pobliskich restauracji.
Bezpieczeństwo
Nasze jachty posiadają pełne, wynikające z surowych wymogów administracji morskiej wyposażenie w środki bezpieczeństwa i komunikacji satelitarnej, a prowadzą je doświadczeni kapitanowie. Uczestnicy przechodzą szkolenie z obsługi jachtu i bezpieczeństwa na wodzie.
Warunki bytowe
Uczestnicy są zakwaterowani w kabinach w 3 kabinach 2 osobowych oraz mesie,
jachty posiadają po 1 łazience z WC.

- ukończenie 18-tego roku życia
- posiadanie stażu morskiego zdobytego w co najmniej 2 rejsach w łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi

Cena:
1490 PLN
- realizacja programu praktyka i teoria ok. 8–10 h/dzień
- pobyt – spanie na jachcie
- opłaty portowe i paliwowe
- ubezpieczenie (KL, NNW)
- dojazdu: organizujemy dla uczestników pociągiem Warszawa-Gdynia
- wyżywienia – ok. 250 pln/os. – przygotowywane na jachcie z zakupionych produktów w tym wyżywienia kapitana
- kosztu pryszniców w marinie i opłaty portowej
- opłat egzaminacyjnych
Organizator:
AKADEMIA 2 ŻYWIOŁY, 03-932 Warszawa, ul. Katowicka 19
Marcin Michalik, e-mail: biuro@2zywioly.pl, tel. 601 225 686
Aby zarezerwować miejsce należy:
1. Wysłać zgłoszenie za pomocą powyższego systemu rezerwacji
2. Przed dokonaniem wpłaty należy zapoznać się z Warunkami Uczestnictwa – Warunki uczestnictwa, regulaminy
3. Na wyjazd należy posiadać legitymację szkolną, studencką
UWAGA!
Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy z powodu ograniczeń związanych z COVID-19. Dokonane wpłaty nie przepadają, lecz w formie vouchera mogą być wykorzystane przy innym wyjeździe.
-
Destination
Przykładowy plan dnia szkolenia:
- godz. 8.00 – 8.30 – śniadanie
- godz. 9.00–13.30 – zajęcia programowe na wodzie lub zajęcia teoretyczne
- godz. 14.15–15.00 – obiad
- godz. 15.00–16.00 – odpoczynek
- godz. 16.10–19.00 – zajęcia programowe na wodzie lub zajęcia teoretyczne
- godz. 19.30–20.00 – kolacja
- godz. 20.15–22.30 – zajęcia teoretyczne
Wiedza teoretyczna:
- Jachty żaglowe morskie, w tym: eksploatacja i budowa instalacji i urządzeń jachtu oraz ocena ich stanu technicznego, obsługa przyczepnych i stacjonarnych silników spalinowych.
- Locja, w tym: oznakowanie nawigacyjne, morskie pomoce nawigacyjne i ich wykorzystanie (mapy nawigacyjne, spisy świateł), znaki i skróty stosowane na mapach, podstawowa znajomość układu tablic pływów i prądów pływowych, przygotowanie nawigacyjne wejścia do portu.
- Nawigacja, w tym: jachtowe urządzenia nawigacyjne (sondy, odbiorniki systemów nawigacji satelitarnej, wskaźniki wielofunkcyjne itp.), podstawy nawigacji terestrycznej, nawigacja zliczeniowa.
- Meteorologia, w tym: podstawowe przyrządy meteorologiczne i ich wykorzystanie, radiowe komunikaty meteorologiczne dla żeglugi, system transmisji ostrzeżeń nawigacyjnych i meteorologicznych.
- Sygnalizacja i łączność, w tym: sygnalizacja wzywania pomocy, procedury GMDSS, wykorzystanie środków pirotechnicznych oraz radiostacji VHF, sygnały ostrzegawcze.
- Ratownictwo, w tym: podstawowe informacje o morskich służbach ratowniczych, postępowanie w przypadku pożaru, awarii takielunku, kolizji lub wypadku, przygotowanie do sztormu i techniki sztormowania, udzielanie pierwszej pomocy i współdziałanie ze stacjami ratownictwa i śmigłowcem ratowniczym oraz łodzią zabezpieczenia ratowniczego, „człowiek za burtą” na morzu, hipotermia oraz pierwsza pomoc w przypadku hipotermii, sztrandowanie.
- Planowanie rejsu, z uwzględnieniem: ograniczeń wyjścia i wejścia do portu, odległości i czasu trwania rejsu, ewentualnych zagrożeń w czasie rejsu, przygotowania załogi i jachtu.
- Podstawowe przepisy prawa drogi na morskich i śródlądowych drogach wodnych.
Umiejętności praktyczne:
- Manewry pod żaglami w zakresie: optymalnego doboru żagli do panujących warunków, prowadzenia jachtu pod żaglami przy spotkaniu z innym jachtem oraz jego wyprzedzaniem, sprawdzenia umiejętności wykonania manewrów: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dojście do boi, odejście od boi, dojście i odejście od nabrzeża, stawanie w dryf, alarm „człowiek za burtą”.
- Manewry na silniku na jachcie morskim wyposażonym w silnik zapewniający uzyskanie prędkości nie mniejszej niż 4 węzły w zakresie: kotwiczenie i cumowanie w różnych warunkach, alarm „człowiek za burtą”.
- Kierowanie załogą: umiejętność wydawania komend i egzekwowania ich wykonania we właściwym momencie, stosownie do sytuacji, w jakiej znajduje się jacht.
- Jachty żaglowe morskie.
- Sygnalizacja i łączność.
- Ratownictwo.
Egzamin
Egzamin zaplanowany jest na sobotę. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Czas trwania egzaminu wynosi około 5 godzin. UWAGA: Zgodnie z powyższą ustawą uczestnik przystępujący do egzaminu na stopień jachtowego sternika morskiego, który nie posiada stopnia żeglarza jachtowego, ponadto musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami obejmującymi zagadnienia na stopień żeglarza jachtowego.Co zabrać:
- ubranie przeciwdeszczowe (sztormiak, ortalionowa kurtka, spodnie)
- ciepły sweter, bluza lub polar x2
- obuwie na miękkiej, gumowej podeszwie
- kalosze, klapki
- dres – góra, dół
- spodnie
- bielizna w tym ciepłe skarpetki
- czapka wełniana
- ubrania na upały (t-shirt-y, krótkie spodenki)
- bandamka lub czapka z daszkiem
- strój do kąpieli
- przybory toaletowe, krem z filtrem UV, ręcznik
- okulary przeciwsłoneczne
- latarka/czołówka
Dokumenty
- legitymacja szkolna/studencka
- zgłoszenie/umowa
- potwierdzenie stażu morskiego - opinie z rejsów
- oświadczenie COVID