TOP
Image Alt

Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego Gdynia 21-28.08.2021

Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego Gdynia 21-28.08.2021

1490ZŁ / za osobę
(0 Reviews)

Miejsce:

Gdynia

Wiek:

18 +

Cena:

1490 PLN

 

 

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom umiejętności potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu w rejsie załogowym po wodach morskich. Patent Jachtowego Sternika Morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 m kadłuba po wodach morskich. Pozwala więc na wynajęcie i prowadzenie praktycznie wszystkich jachtów oferowanych do samodzielnego czarteru na całym świecie.

Kadra i opieka

Wiktor Cichocki – stopień: Kapitan jachtowy

Z Wiktorem możecie spodziewać się dużej dawki szkolenia i wprowadzenia w tajniki żeglarskiego fachu. Wiktor to człowiek z zasadami, lubiący porządek w każdej dziedzinie życia. Te cechy sprawiają, że szkolenie z nim jest niezwykle bezpieczne i wartościowe. Załogi cenią Wiktora za łatwość przekazywania i dzielenia się wiedzą oraz za serdeczną atmosferę na jachcie. Mimo że za rufą zostawił już dziesiątki tysięcy mil nadal odnajduje w żeglarstwie to co ważne, nadal jest jego wielką pasją.

Wyżywienie

Uczestnicy mają do dyspozycji kuchenkę gazową z piekarnikiem, lodówkę, bieżącą wodę pitną, czajnik elektryczny, zestaw naczyń, garnków oraz wszelkich akcesoriów kuchennych. Z kasy jachtowej przygotowują posiłki. Jest też możliwość skorzystania z pobliskich restauracji.

Bezpieczeństwo

Nasze jachty posiadają pełne, wynikające z surowych wymogów administracji morskiej wyposażenie w środki bezpieczeństwa i komunikacji satelitarnej, a prowadzą je doświadczeni kapitanowie. Uczestnicy przechodzą szkolenie z obsługi jachtu i bezpieczeństwa na wodzie.

 

Warunki bytowe

 

Uczestnicy są zakwaterowani w kabinach w 3 kabinach 2 osobowych oraz mesie,
jachty posiadają po 1 łazience z WC.

 • ukończenie 18-tego roku życia
 • posiadanie stażu morskiego zdobytego w co najmniej 2 rejsach w łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi

Cena:

1490 PLN

 • realizacja programu praktyka i teoria ok. 8–10 h/dzień
 • pobyt – spanie na jachcie
 • opłaty portowe i paliwowe
 • ubezpieczenie (KL, NNW)
 • dojazdu: organizujemy dla uczestników pociągiem Warszawa-Gdynia
 • wyżywienia – ok. 250 pln/os. – przygotowywane na jachcie z zakupionych produktów w tym wyżywienia kapitana
 • kosztu pryszniców w marinie i opłaty portowej
 • opłat egzaminacyjnych

 

Organizator:

AKADEMIA 2 ŻYWIOŁY, 03-932 Warszawa, ul. Katowicka 19
Marcin Michalik, e-mail: biuro@2zywioly.pl, tel. 601 225 686

Aby zarezerwować miejsce należy:

1. Wysłać zgłoszenie za pomocą powyższego systemu rezerwacji

2. Przed dokonaniem wpłaty należy zapoznać się z Warunkami Uczestnictwa –  Warunki uczestnictwa, regulaminy

3. Na wyjazd należy posiadać legitymację szkolną, studencką

UWAGA!
Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy z powodu ograniczeń związanych z COVID-19. Dokonane wpłaty nie przepadają, lecz w formie vouchera mogą być wykorzystane przy innym wyjeździe.

Szkolenie podczas tego tygodniowego kursu będzie bardzo intensywne. Dzień szkolenia to przede wszystkim intensywna praca podczas manewrów na wodzie oraz w trakcie zajęć teoretycznych.
Przykładowy plan dnia szkolenia:
 1. godz. 8.00 – 8.30 – śniadanie
 2. godz. 9.00–13.30 – zajęcia programowe na wodzie lub zajęcia teoretyczne
 3. godz. 14.15–15.00 – obiad
 4. godz. 15.00–16.00 – odpoczynek
 5. godz. 16.10–19.00 – zajęcia programowe na wodzie lub zajęcia teoretyczne
 6. godz. 19.30–20.00 – kolacja
 7. godz. 20.15–22.30 – zajęcia teoretyczne
Szkolenia na naszym kursie obejmuje część praktyczną i teoretyczną. Część praktyczna zawiera naukę podstawowych manewrów na silniku, tak aby bezpiecznie manewrować jachtem w porcie. Ponadto zapoznamy uczestników z podstawowymi manewrami na żaglach na otwartym akwenie. Poniżej przedstawiamy zakres zagadnień poruszanych na kursie według wymagań MSiT, na które zwracamy szczególną uwagę:   Zagadnienia praktyczne obejmują - manewry na silniku - cechy manewrowe jachtu, zacieśnianie cyrkulacji, odejście i podejście do nabrzeża, manewr „człowiek za burtą”, manewry na żaglach - zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, stawanie w dryf, refowanie żagli, manewr „człowiek za burtą” (wybrane metody).   Zagadnienia teoretyczne obejmują - posługiwanie się pomocami nawigacyjnymi, podstawy nawigacji terestrycznej i zliczeniowej, zadania nawigacyjne, podstawowe wiadomości o pływach i prądach, planowanie i przygotowanie wejścia do portu, podstawy planowania rejsu. Całość zagadnień, które realizowane są podczas kursu zawarte są w Dz.U. z dnia 16 kwietnia 2013 r. poz. 460, Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Pozostały zakres wiedzy i umiejętności wymaganych do uzyskania patentu jachtowego sternika morskiego.
Wiedza teoretyczna:
 1.  Jachty żaglowe morskie, w tym: eksploatacja i budowa instalacji i urządzeń jachtu oraz ocena ich stanu technicznego, obsługa przyczepnych i stacjonarnych silników spalinowych.
 2. Locja, w tym: oznakowanie nawigacyjne, morskie pomoce nawigacyjne i ich wykorzystanie (mapy nawigacyjne, spisy świateł), znaki i skróty stosowane na mapach, podstawowa znajomość układu tablic pływów i prądów pływowych, przygotowanie nawigacyjne wejścia do portu.
 3. Nawigacja, w tym: jachtowe urządzenia nawigacyjne (sondy, odbiorniki systemów nawigacji satelitarnej, wskaźniki wielofunkcyjne itp.), podstawy nawigacji terestrycznej, nawigacja zliczeniowa.
 4. Meteorologia, w tym: podstawowe przyrządy meteorologiczne i ich wykorzystanie,  radiowe komunikaty meteorologiczne dla żeglugi, system transmisji ostrzeżeń nawigacyjnych i meteorologicznych.
 5. Sygnalizacja i łączność, w tym: sygnalizacja wzywania pomocy, procedury GMDSS, wykorzystanie środków pirotechnicznych oraz radiostacji VHF, sygnały ostrzegawcze.
 6. Ratownictwo, w tym: podstawowe informacje o morskich służbach ratowniczych, postępowanie w przypadku pożaru, awarii takielunku, kolizji lub wypadku, przygotowanie do sztormu i techniki sztormowania, udzielanie pierwszej pomocy i współdziałanie ze stacjami ratownictwa i śmigłowcem ratowniczym oraz łodzią zabezpieczenia ratowniczego, „człowiek za burtą” na morzu,  hipotermia oraz pierwsza pomoc w przypadku hipotermii, sztrandowanie.
 7. Planowanie rejsu, z uwzględnieniem: ograniczeń wyjścia i wejścia do portu, odległości i czasu trwania rejsu, ewentualnych zagrożeń w czasie rejsu, przygotowania załogi i jachtu.
 8. Podstawowe przepisy prawa drogi na morskich i śródlądowych drogach wodnych.
Umiejętności praktyczne:
 1. Manewry pod żaglami w zakresie: optymalnego doboru żagli do panujących warunków, prowadzenia jachtu pod żaglami przy spotkaniu z innym jachtem oraz jego wyprzedzaniem, sprawdzenia umiejętności wykonania manewrów: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dojście do boi, odejście od boi, dojście i odejście od nabrzeża, stawanie w dryf, alarm „człowiek za burtą”.
 2. Manewry na silniku na jachcie morskim wyposażonym w silnik zapewniający uzyskanie prędkości nie mniejszej niż 4 węzły w zakresie: kotwiczenie i cumowanie w różnych warunkach, alarm „człowiek za burtą”.
 3. Kierowanie załogą: umiejętność wydawania komend i egzekwowania ich wykonania we właściwym momencie, stosownie do sytuacji, w jakiej znajduje się jacht.
Przed szkoleniem zalecamy zapoznać się z wymienionymi zagadnieniami, które zawarte są w podręczniku „Żeglarz i sternik jachtowy” autorzy: Andrzej Kolaszewski i Piotr Świdwiński oraz uzupełniająco „Vademecum Żeglarstwa Morskiego” autorzy: Zbigniew Dąbrowski, Jerzy W. Dziewulski, Marek Berkowski. Ponadto przed przyjazdem na kurs obowiązkowo należy zapoznać się z zagadnieniami z działów:
 • Jachty żaglowe morskie.
 • Sygnalizacja i łączność.
 • Ratownictwo.
W ramach tych przedmiotów przewidziane są konsultacje.
Egzamin
Egzamin zaplanowany jest na sobotę. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Czas trwania egzaminu wynosi około 5 godzin. UWAGA: Zgodnie z powyższą ustawą uczestnik przystępujący do egzaminu na stopień jachtowego sternika morskiego, który nie posiada stopnia żeglarza jachtowego, ponadto musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami obejmującymi zagadnienia na stopień żeglarza jachtowego.

Co zabrać:

 • ubranie przeciwdeszczowe (sztormiak, ortalionowa kurtka, spodnie)
 • ciepły sweter, bluza lub polar x2
 • obuwie na miękkiej, gumowej podeszwie
 • kalosze, klapki
 • dres – góra, dół
 • spodnie
 • bielizna w tym ciepłe skarpetki
 • czapka wełniana
 • ubrania na upały (t-shirt-y, krótkie spodenki)
 • bandamka lub czapka z daszkiem
 • strój do kąpieli
 • przybory toaletowe, krem z filtrem UV, ręcznik
 • okulary przeciwsłoneczne
 • latarka/czołówka

Dokumenty

 • legitymacja szkolna/studencka
 • zgłoszenie/umowa
 • potwierdzenie stażu morskiego - opinie z rejsów
 • oświadczenie COVID

Lekarstwa

Jeżeli zażywasz regularnie lekarstwa to pamiętaj, aby koniecznie poinformować o tym kapitana i opiekuna. Na jachcie posiadamy dobrze zaopatrzona apteczkę. Weź te lekarstwa, które regularnie zażywasz.
You don't have permission to register