f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
Image Alt

Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego Gdynia 21-28.08.2021

Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego Gdynia 21-28.08.2021

1490ZŁ / za osobę
(0 Reviews)

Miejsce:

Gdynia

Wiek:

18 +

Cena:

1490 PLN

 

 

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom umiejętności potrzebnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu w rejsie załogowym po wodach morskich. Patent Jachtowego Sternika Morskiego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 18 m kadłuba po wodach morskich. Pozwala więc na wynajęcie i prowadzenie praktycznie wszystkich jachtów oferowanych do samodzielnego czarteru na całym świecie.

Kadra i opieka

Wiktor Cichocki – stopień: Kapitan jachtowy

Z Wiktorem możecie spodziewać się dużej dawki szkolenia i wprowadzenia w tajniki żeglarskiego fachu. Wiktor to człowiek z zasadami, lubiący porządek w każdej dziedzinie życia. Te cechy sprawiają, że szkolenie z nim jest niezwykle bezpieczne i wartościowe. Załogi cenią Wiktora za łatwość przekazywania i dzielenia się wiedzą oraz za serdeczną atmosferę na jachcie. Mimo że za rufą zostawił już dziesiątki tysięcy mil nadal odnajduje w żeglarstwie to co ważne, nadal jest jego wielką pasją.

Wyżywienie

Uczestnicy mają do dyspozycji kuchenkę gazową z piekarnikiem, lodówkę, bieżącą wodę pitną, czajnik elektryczny, zestaw naczyń, garnków oraz wszelkich akcesoriów kuchennych. Z kasy jachtowej przygotowują posiłki. Jest też możliwość skorzystania z pobliskich restauracji.

Bezpieczeństwo

Nasze jachty posiadają pełne, wynikające z surowych wymogów administracji morskiej wyposażenie w środki bezpieczeństwa i komunikacji satelitarnej, a prowadzą je doświadczeni kapitanowie. Uczestnicy przechodzą szkolenie z obsługi jachtu i bezpieczeństwa na wodzie.

 

Warunki bytowe

 

Uczestnicy są zakwaterowani w kabinach w 3 kabinach 2 osobowych oraz mesie,
jachty posiadają po 1 łazience z WC.

 • ukończenie 18-tego roku życia
 • posiadanie stażu morskiego zdobytego w co najmniej 2 rejsach w łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi

Cena:

1490 PLN

 • realizacja programu praktyka i teoria ok. 8–10 h/dzień
 • pobyt – spanie na jachcie
 • opłaty portowe i paliwowe
 • ubezpieczenie (KL, NNW)
 • dojazdu: organizujemy dla uczestników pociągiem Warszawa-Gdynia
 • wyżywienia – ok. 250 pln/os. – przygotowywane na jachcie z zakupionych produktów w tym wyżywienia kapitana
 • kosztu pryszniców w marinie i opłaty portowej
 • opłat egzaminacyjnych

 

Organizator:

AKADEMIA 2 ŻYWIOŁY, 03-932 Warszawa, ul. Katowicka 19
Marcin Michalik, e-mail: biuro@2zywioly.pl, tel. 601 225 686

Aby zarezerwować miejsce należy:

1. Wysłać zgłoszenie za pomocą powyższego systemu rezerwacji

2. Przed dokonaniem wpłaty należy zapoznać się z Warunkami Uczestnictwa –  Warunki uczestnictwa, regulaminy

3. Na wyjazd należy posiadać legitymację szkolną, studencką

UWAGA!
Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy z powodu ograniczeń związanych z COVID-19. Dokonane wpłaty nie przepadają, lecz w formie vouchera mogą być wykorzystane przy innym wyjeździe.

Szkolenie podczas tego tygodniowego kursu będzie bardzo intensywne. Dzień szkolenia to przede wszystkim intensywna praca podczas manewrów na wodzie oraz w trakcie zajęć teoretycznych.
Przykładowy plan dnia szkolenia:
 1. godz. 8.00 – 8.30 – śniadanie
 2. godz. 9.00–13.30 – zajęcia programowe na wodzie lub zajęcia teoretyczne
 3. godz. 14.15–15.00 – obiad
 4. godz. 15.00–16.00 – odpoczynek
 5. godz. 16.10–19.00 – zajęcia programowe na wodzie lub zajęcia teoretyczne
 6. godz. 19.30–20.00 – kolacja
 7. godz. 20.15–22.30 – zajęcia teoretyczne
Szkolenia na naszym kursie obejmuje część praktyczną i teoretyczną. Część praktyczna zawiera naukę podstawowych manewrów na silniku, tak aby bezpiecznie manewrować jachtem w porcie. Ponadto zapoznamy uczestników z podstawowymi manewrami na żaglach na otwartym akwenie. Poniżej przedstawiamy zakres zagadnień poruszanych na kursie według wymagań MSiT, na które zwracamy szczególną uwagę:   Zagadnienia praktyczne obejmują - manewry na silniku - cechy manewrowe jachtu, zacieśnianie cyrkulacji, odejście i podejście do nabrzeża, manewr „człowiek za burtą”, manewry na żaglach - zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, stawanie w dryf, refowanie żagli, manewr „człowiek za burtą” (wybrane metody).   Zagadnienia teoretyczne obejmują - posługiwanie się pomocami nawigacyjnymi, podstawy nawigacji terestrycznej i zliczeniowej, zadania nawigacyjne, podstawowe wiadomości o pływach i prądach, planowanie i przygotowanie wejścia do portu, podstawy planowania rejsu. Całość zagadnień, które realizowane są podczas kursu zawarte są w Dz.U. z dnia 16 kwietnia 2013 r. poz. 460, Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Pozostały zakres wiedzy i umiejętności wymaganych do uzyskania patentu jachtowego sternika morskiego.
Wiedza teoretyczna:
 1.  Jachty żaglowe morskie, w tym: eksploatacja i budowa instalacji i urządzeń jachtu oraz ocena ich stanu technicznego, obsługa przyczepnych i stacjonarnych silników spalinowych.
 2. Locja, w tym: oznakowanie nawigacyjne, morskie pomoce nawigacyjne i ich wykorzystanie (mapy nawigacyjne, spisy świateł), znaki i skróty stosowane na mapach, podstawowa znajomość układu tablic pływów i prądów pływowych, przygotowanie nawigacyjne wejścia do portu.
 3. Nawigacja, w tym: jachtowe urządzenia nawigacyjne (sondy, odbiorniki systemów nawigacji satelitarnej, wskaźniki wielofunkcyjne itp.), podstawy nawigacji terestrycznej, nawigacja zliczeniowa.
 4. Meteorologia, w tym: podstawowe przyrządy meteorologiczne i ich wykorzystanie,  radiowe komunikaty meteorologiczne dla żeglugi, system transmisji ostrzeżeń nawigacyjnych i meteorologicznych.
 5. Sygnalizacja i łączność, w tym: sygnalizacja wzywania pomocy, procedury GMDSS, wykorzystanie środków pirotechnicznych oraz radiostacji VHF, sygnały ostrzegawcze.
 6. Ratownictwo, w tym: podstawowe informacje o morskich służbach ratowniczych, postępowanie w przypadku pożaru, awarii takielunku, kolizji lub wypadku, przygotowanie do sztormu i techniki sztormowania, udzielanie pierwszej pomocy i współdziałanie ze stacjami ratownictwa i śmigłowcem ratowniczym oraz łodzią zabezpieczenia ratowniczego, „człowiek za burtą” na morzu,  hipotermia oraz pierwsza pomoc w przypadku hipotermii, sztrandowanie.
 7. Planowanie rejsu, z uwzględnieniem: ograniczeń wyjścia i wejścia do portu, odległości i czasu trwania rejsu, ewentualnych zagrożeń w czasie rejsu, przygotowania załogi i jachtu.
 8. Podstawowe przepisy prawa drogi na morskich i śródlądowych drogach wodnych.
Umiejętności praktyczne:
 1. Manewry pod żaglami w zakresie: optymalnego doboru żagli do panujących warunków, prowadzenia jachtu pod żaglami przy spotkaniu z innym jachtem oraz jego wyprzedzaniem, sprawdzenia umiejętności wykonania manewrów: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dojście do boi, odejście od boi, dojście i odejście od nabrzeża, stawanie w dryf, alarm „człowiek za burtą”.
 2. Manewry na silniku na jachcie morskim wyposażonym w silnik zapewniający uzyskanie prędkości nie mniejszej niż 4 węzły w zakresie: kotwiczenie i cumowanie w różnych warunkach, alarm „człowiek za burtą”.
 3. Kierowanie załogą: umiejętność wydawania komend i egzekwowania ich wykonania we właściwym momencie, stosownie do sytuacji, w jakiej znajduje się jacht.
Przed szkoleniem zalecamy zapoznać się z wymienionymi zagadnieniami, które zawarte są w podręczniku „Żeglarz i sternik jachtowy” autorzy: Andrzej Kolaszewski i Piotr Świdwiński oraz uzupełniająco „Vademecum Żeglarstwa Morskiego” autorzy: Zbigniew Dąbrowski, Jerzy W. Dziewulski, Marek Berkowski. Ponadto przed przyjazdem na kurs obowiązkowo należy zapoznać się z zagadnieniami z działów:
 • Jachty żaglowe morskie.
 • Sygnalizacja i łączność.
 • Ratownictwo.
W ramach tych przedmiotów przewidziane są konsultacje.
Egzamin
Egzamin zaplanowany jest na sobotę. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Czas trwania egzaminu wynosi około 5 godzin. UWAGA: Zgodnie z powyższą ustawą uczestnik przystępujący do egzaminu na stopień jachtowego sternika morskiego, który nie posiada stopnia żeglarza jachtowego, ponadto musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami obejmującymi zagadnienia na stopień żeglarza jachtowego.

Co zabrać:

 • ubranie przeciwdeszczowe (sztormiak, ortalionowa kurtka, spodnie)
 • ciepły sweter, bluza lub polar x2
 • obuwie na miękkiej, gumowej podeszwie
 • kalosze, klapki
 • dres – góra, dół
 • spodnie
 • bielizna w tym ciepłe skarpetki
 • czapka wełniana
 • ubrania na upały (t-shirt-y, krótkie spodenki)
 • bandamka lub czapka z daszkiem
 • strój do kąpieli
 • przybory toaletowe, krem z filtrem UV, ręcznik
 • okulary przeciwsłoneczne
 • latarka/czołówka

Dokumenty

 • legitymacja szkolna/studencka
 • zgłoszenie/umowa
 • potwierdzenie stażu morskiego - opinie z rejsów
 • oświadczenie COVID

Lekarstwa

Jeżeli zażywasz regularnie lekarstwa to pamiętaj, aby koniecznie poinformować o tym kapitana i opiekuna. Na jachcie posiadamy dobrze zaopatrzona apteczkę. Weź te lekarstwa, które regularnie zażywasz.